Idag var vi på eftermiddagsfika hos bästa svägerskan med man. E passade på att hälsa på lill-kusinen. För några månader sedan när våra barn hörde talas om lill-kusinen första gången var K överlycklig. E var tveksam, rädd för att förlora en av de personer hon älskar mest till någon annan.
E har ändrat sig och nu ser hon fram till december när lill-kusinen ska komma ut och tar varje chans hon får att klappa om magen lite extra. Mysigt!
Att vänta och få barn är säkert en process för alla, där många känslor finns med. Övervägande positiva förstås – men barn har så många sunda funderingar och frågor. Fin bild!
GillaGillad av 1 person
Tack, jo det har varit mycket tankar och funderingar hos mina barn. De hade båda gärna velat ha ett litet syskon, så lill-kusinen är efterlängtad av oss alla. Känns konstigt för det var ett tag sedan mina barn var så små. K blir 12 och E blir 10 nästa år. Ha en fortsatt bra helg!
GillaGilla
Vilken mysig bild 🙂
GillaGillad av 1 person
Ja och den verkligen utstrålar kärlek. 🙂
GillaGillad av 1 person